Ponza taşı ne işe yarar?

Ponza taşı ne işe yarar?

Ponza sayesinde topuklardaki ölü dokuların giderilmesi ile topuklar daha ince ve zarif bir görünüme kavuşur. Ponza ile topuklar temizlenirken dikkat edilmesi gereken önemli bir kaç nokta var:

- Ponza ile topuklar kuru veya hafif nemli iken taşlanmalıdır. Topuklar çok yumuşatılıp taşlanırsa topuk derisindeki ölü dokularla beraber sağlıklı yaşayan doku da taşlanacağından deri hasar görür ve kendini tamir etmek için daha fazla çalışır bunun sonucunda topuklar daha da kalınlaşır. Böylece istenilenin tersine daha kalın bir deri elde edilir. O nedenle mümkünse sadece kuru taşlama yapılmalı, kuru taşlama sırasında deride oluşacak ısıdan rahatsız olunuyorsa hafif nemli iken yapılmalıdır.

- Taşlama işlemi bittikten sonra mutlaka ayak için bir nemlendirici, yumuşatıcı sürülmelidir. Gliserinli veya lanolinli yumuşatıcılar olabilir, çok kalınlık varsa salisilik asit içeren merhemler kullanılabilir.

- Vücut ağırlığımızın tamamını taşıyan, gün boyu ayakkabı içinde sıkışan ayaklarımız için bu işlemin haftada bir veya iki kez yapılması gerekir ki süreklilik sağlansın ve sağlıklı taze canlı görünen topuklara sahip olalım.

(Hürriyet)

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istmag magazin grubu
türkiye çocuk yemek zevki charm and beauty it network home textile hotel restaurant baby kid store automotive exports
dijital teknik nalbur teknik solarex magazine yapı malzeme konfeksiyon teknik matbaa teknik medikal teknik beauty turkey
food turkey pharma turkey sleep well sleep tech tekstil teknik perde sistemleri ve aksesuarları print on demand boru
decor made in bursa made in turkey fashion turkey sustainnovation inkjet magazine yemek zevki tv toyuncak
ihlas magazin apple uygulama
ihlas magazin android uygulama