PAYLAŞ


Kadınların olmazsa olmazı kozmetik ürünlerinde gündem değişiyor. Kullandıkları tekstil ürünlerinden gıda ve kozmetiğe kadar her konuda etiket okuyan tüketiciler, ürünlerin içeriklerini artık daha fazla önemsiyor. Kozmetik sektöründe ‘tehlike’ olarak adlandırılan maddelerden biri de glüten. Özellikle ‘Çölyak’ hastalarının kozmetik ürünleri kullanırken glütene karşı son derece dikkatli olması gerekiyor.

Glüten; raf ömrünü uzatıcı, kabartıcı ve nem tutucu özelliklere sahip, gıda ve ilaç sanayinde kullanılan bir dolgu maddesi. Kozmetik sektöründe de kullanılan glüten, günlük hayatımıza gıdalar ve ilaçlar dışında, makyaj malzemeleri, dudak nemlendiricileri, kremler, güneş koruyucular, diş macunları, şampuan, saç kremi ve sabunlarla da dahil oluyor.

Özellikle kozmetik alanında üretilen ürünlerin taşıdığı glüten maddesi çölyak hastalığı olan kişiler için tehlike barındırıyor. Çölyak; bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir sindirim sistemi hastalığı. Çölyak hastaları, glüten içeren gıda ya da kozmetik ürünlerini kullandıklarında bağışıklık sistemleri ince bağırsağa zarar veriyor. Besin öğelerinin kan dolaşımına emilmesini sağlayan ‘villi’ olarak adlandırılan çıkıntıların kaybolmasına sebep olan glüten, gıdalar ya da kozmetikle vücuda alındığında çölyak hastalarının bağışıklık sisteminde hasara neden oluyor. İlaç tedavisi olmayan çölyak hastalığında tedavinin temelini ise sıkı bir glütensiz yaşam oluşturuyor.

Glütensiz Kozmetik ile Daha Sağlıklı Yaşam

Kozmetikler, şampuanlar ve ev temizleyici maddelerde yer alan glüten, deri yoluyla ve ağızdan vücuda girebiliyor. Bazı makyaj malzemeleri ve kremler de hassas çölyak hastalarına zararlı olabiliyor. Özellikle Ruj, dudak kalemi, el kremi gibi ürünlerle glütenin vücuda alınması daha kolay gerçekleşiyor.

Tüketicilerin değişen tüketim alışkanlıkları, sağlık sektörünü de doğrudan etkiliyor. Tüketicinin sağlıklı yaşam konusuna artan ilgisi, markaları da sağlıklı ürünler üretme konusunda zorluyor. Son zamanlarda gündemi sürekli meşgul eden glütensiz kozmetik konusu tüketicilerde de farkındalık oluşturdu. Özellikle bebekleri ve annelerini etkileyen glüten içerikli kozmetik ürünleri, sağlıklı yaşam için kaçınılması gerekenlerin başında geliyor.

Ailenin tüm bireyleri için en doğru ve sağlıklı ürünleri tek bir çatı altında toplayan ailemicinsaglik.com, glütensiz kozmetik ve dermokozmetik ürünleri ile sağlık konusuna dikkat çekiyor. Sağlıklı bir yaşam için glütensiz beslenme kadar glütensiz kozmetik kullanmanın da önemini vurgulayan ailemicinsaglik.com kurucularından Bora Önen şöyle konuşuyor; “Glütensiz kozmetik özellikle son yıllarda glüten intoleransın teşhis edilmesi ve bunun tedavisi olan diyet programlarının uygulaması sonucu ortaya çıktı. Çünkü cilt vücudun en büyük organı ve üzerine sürülen her şeyin minimum yüzde 60’ını emerek vücut içine alımına neden oluyor. Kullandığınız ürünlerde glüten olması durumunda bu da direkt olarak kana karışarak intoleransınızı tetiklemeye neden oluyor.”

Glütensiz Bir Yaşam İçin Önce Şampuan ve Deodorantlarınızı Değiştirin

Özellikle bebekler, buğday ve benzeri ürünlere henüz maruz kalmadığı ve bağışıklık sistemi gelişmediği için bundan çok fazla zarar
görebiliyor.  Bunun için bilmediğiniz bir hassasiyetiniz varsa glütensiz kozmetik ürünleriyle bunun önüne geçebilirsiniz. ailemicinsaglik.com kurucularından Bora Önen konuyla ilgili şunları söylüyor: “Çoğu insan bazı semptomları yaşıyor ama bunun çölyak hastalığı ya da glüten hassasiyeti olduğunun farkında bile değil. Glütensiz kozmetik kullanarak en azından bu riski ortadan tamamen kaldırabiliyorsunuz. Saç dipleri ve ter bezlerinin olduğu yerler (koltuk altları) vücutta en fazla emilimin gerçekleştiği bölgeler. Bunun için öncelikle şampuan, saç kremi, vücut jeli ve deodorantlarınızı değiştirmeniz gerekiyor.”

 

1 YORUM

 1. MERHABALAR,

  AŞAĞIDA BELİRTİLEN İÇERİKLER GLUTEN İÇERİR Mİ?

  Formül İçerikleri:
  COCOS NUCIFERA OIL / COCONUT OIL
  HELIANTHUS ANNUUS SEED OIL / SUNFLOWER SEED OIL
  RICINUS COMMUNIS OIL / CASTOR SEED OIL
  CERA ALBA / BEESWAX
  BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER / SHEA BUTTER
  CANDELILLA CERA / CANDELILLA WAX
  THEOBROMA CACAO SEED BUTTER / COCOA SEED BUTTER
  HYDROGENATED COCO-GLYCERIDES
  GARCINIA INDICA SEED BUTTER
  COPERNICIA CERIFERA CERA / CARNAUBA WAX
  SQUALANE
  LIMNANTHES ALBA SEED OIL / MEADOWFOAM SEED OIL
  HYDROGENATED VEGETABLE OIL
  CITRUS LIMON PEEL OIL / LEMON PEEL OIL
  PRUNUS AMYGDALUS DULCIS OIL / SWEET ALMOND OIL
  LIMONENE
  TOCOPHEROL
  XIMENIA AMERICANA SEED OIL
  CITRUS MEDICA LIMONUM PEEL EXTRACT / LEMON PEEL EXTRACT
  STEVIA REBAUDIANA EXTRACT
  GLYCINE SOJA OIL / SOYBEAN OIL
  CITRAL
  CITRIC ACID

Comments are closed.